atarionline.pl Zasilanie 8-bitowca z usb - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthoritguyinaction
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony

Hejka,
    Szukając różnych rzeczy na ebay, trochę przypadkowo trafiłem na taką aukcję:
    ->link<-

Zastanawiam się, czemu ten kabelek jest tak wrednie drogi. Ok widać, że materiały lepszej jakości, ale w praktyce wystarczy wziąć zwykły kabel usb, może trochę lepszy, odciąć go po jednej stronie i dolutować wtyk din 7.

Czy dobrze myślę, czy jest jakiś szczególny powód takiej ceny? Dodam, że podobnych kabelków jest trochę w necie w dość wysokich cenach.
    • 2: CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 dzień temu

można walić 5V z DOBRYCH zasilaczy USB, w kabelku nie ma żadnych czarów.
    Piszesz, że kabelek jest drogi - to prawda, ale tylko w porównaniu do masówki z aliekspresu. ktoś musiał zamówić kabełki, wtyczki din, poucinać coś w w kaelku USB, wyciągnąć glutownicę, poparzyć się trochę, zmontować kabeleq, porobić dagerotypy, napisać parę słów a potem użerać się z klientelą. Na ile wyceniasz wartość życia tej osoby, żeby było tanio? na 5 funtów za godzinkę pracy? To poniżej płacy minimalnej...
    • 3:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 godzin temu zmieniony

I podatek. Sama ta wtyczka kosztuje ze 20 zł, kabelek pewnie też, ale wg mnie to proszenie się o kłopoty, jeśli kto chce, „żeby działało”. Ładowarki są różne różniste, począwszy od prądu max 500 mA, który nie wystarcza do zasilenia gołej Atarki.

Cena jest dobrze skalkulowana.
    Jak ja bym robił, to znalazł bym przyzwoity kabelek za 5 zł. Dolutować wtyczkę za 5 zł, przy czym zarobienie końcówki jest dużo pracochłonniejsze, niż przy zwykłym kablu dwużyłowym, gdzie ściągasz izolacje i już, i dałbym cenę 41 zł, a i tak czułbym się jak zdzierca „bo to tylko kabelek”. Dlatego i z powodu niepewności rozwiązania nie robię.

Pomyśl, ze jeśli komuś się ma chcieć, to godzinę takiej pracy wycenia się na ca 50 zł/godzinę. A wszystko od a do z włącznie z zapakowaniem, wygenerowaniem etykiety i wysłaniem, zajmuje właśnie koło godziny.
    • 4:

CommentAuthordely
    • CommentTime22 godzin temu

A ja w ogóle bym się bał sprzedawać takich przewodów. Pierwszy powód, to jak wyżej Koledzy napisali - nie opłaca się. Drugi - potencjalne problemy ze spaleniem Atari, kiedy ktoś podłączy taki przewód do taniej ładowarki, która zrobi więcej niż 5V pod obciążeniem :) Zgadnijcie do kogo będzie miał pretensje kupujący - użerać się potem za kilka złotych zysku? Nie opłaca się.
    • 5: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime21 godzin temu

Tanio to można zrobić taki kabelek sobie SAMEMU z czegoś co inaczej byłoby elektro-śmieciem, a czas własny poświęcony na hobby i tak jest bezcenny. Dodatkowo sam fakt zrobienia czegoś ze "śmieci" ma wartość samą w sobie.
    Zakup kabla to pójście trochę na skróty czy pewne wygodnictwo - a za odrobinę komfortu czy lenistwa trzeba zapłacić a im więcej klient płaci tym bardziej szanuje zakup (no musi w cenie i wartości być pewien balans by nie czuć się wykorzystanym).
    Robiąc taki kabelek trzeba mieć świadomość że użyte kable muszą być przynajmniej średniej jakości by się nie przepalić przy 1-2A (no ale to wytrzyma prawie wszystko prócz chińskiego chłamu za 3pln).
    Ja zrobiłem sobie taki:

Zasilam go ładowarkami uniwersalnymi o wyjściu 5V 2.4A (max) które mają całą masę zabezpieczeń typu: "Over-voltage/current/heat/short circuit protection and foreign object detection"
    ->link<-
  1.  
    Cóż, chyba muszę się bardziej cenić... Mimo wszystko wolałbym sobie zrobić taki kabelek pewnie za ułamek tej ceny...
  2.  
    Drogi, nie drogi... Popatrzcie też ile to jest 15 funtów dla angola, w stosunku do dochodów i niezbędnych wydatków.
    • 8: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime6 godzin temu

Tu jest jak sobie zrobić taki kabelek:
    ->link<-